Dopis nám všem: 15.000 vědců varuje
Rok 2017 byl opět bohatý na události. Pokud bych ale měl ze všech událostí vybrat jednu, kterou považuji za nejdůležitější, byla by to právě tato.
15.000 vědců z celého světa podepsalo výzvu, dopis nám všem – obyvatelům této planety. Jejich zpráva poukazuje na neuvěřitelnou devastaci planety Země, způsobenou z velké části námi lidmi. V pozadí stojí několik hlavních faktorů:
- vyčerpávání zdrojů (suroviny, lesy, voda, atd.)
- ne(z)řízený konzum
- prudce rostoucí populace
Historie se opakuje
Výzva vědecké komunity není první. Již v roce 1992 vznikl podobný dopis a podobná analýza. Tenkrát jí podepsalo asi 1700 vědců. Rozdíl zprávy z roku 1992 a 2017 je podstatný: pokračující devastace nabývá obrovských rozměrů. Tak jen pro představu:
- díky pesticidům a změnám klimatu vymřely tři čtvrtiny hmyzu
- počet savců, plazů, obojživelníků, ptáků a ryb dohromady na světě klesl o 29 %
- téměř 300 milionů akrů bylo odlesněno, nejčastěji proto, aby se vytvořila cesta zemědělské půdě
- množství čerstvé vody dostupné na obyvatele se celosvětově snížilo o 26 %
- množství „mrtvých zón“ oceánů – míst, kde jen máloco je životaschopné kvůli znečištění a nedostatku kyslíku – vzrostlo o 75 %
- globální uhlíkové emise a průměrné teploty ukázaly pokračující značný nárůst
- lidská populace vzrostla o 35 %
Homo parasitus
Matka Země je domovem nás všech. Je domovem rostlin, živočichů, veškeré živé i neživé hmoty. Poskytuje nám zázemí, ochranu, zdroje, prostředí, které vytváří podmínky vhodné pro život. Je součástí Vesmíru, který lze označit za dokonalé perpetum mobile, které člověk hledá v technické sféře: vznikl „z ničeho“, nepotřebuje vnější zdroj energie, protože Vesmír je sám energií, je ve „věčném pohybu“ (což je latinský překlad slovního spojení perpetum mobile).
Úžasné, nemyslíte?
Na Zemi se však vyvinul zvláštní druh, HOMO PARASITUS. Ten dostal od Matky Přírody
jedinečnou schopnost, možnost volby: může VĚDOMĚ ovlivňovat životy své, jejich prostřednictvím i životy celého lidstva a potažmo celé planety Země a všeho kolem nás i v celém Vesmíru.
Homo parasitus se však rozhodl naložit s tímto darem prazvláštním způsobem. Rozhodl se vyzkoušet, co jeho hostitel (Země) vydrží. Začal na ní parazitovat. Parazit je organismus, který získává živiny nebo jiné zdroje z hostitelských organismů, které však tímto způsobem poškozuje. Parazitismus je vztah dvou organismů, z něhož jeden organismus (parazit čili cizopasník) má zisk a druhý na něj doplácí (hostitel).
Tím se lidé zcela odlišili od ostatních živých organismů: nikdo jiný v přírodě a na této zemi nepoškozuje Zemi jako celek.
Paraziti v přírodě mají strategii na přežití. Když vyčerpají svého hostitele, společenství zahyne. Až na pár jedinců, kteří včas osídlí jiného hostitele. Což koneckonců koresponduje s úvahami některých vědců (Stephen Hawking aj.), že lidstvo musí v horizontu následujících let či desetiletí expandovat na jiná místa ve Vesmíru.
Podle mě ale EXISTUJE JINÁ CESTA.
TOTO je cesta
Já s tím nic neudělám…To je názor velké řady lidí. Nevěříme, že individuálně můžeme něco ovlivnit. Čekáme na řešení „shora“, čekáme na zákony, na regulaci, na zákazy, na kontroly, čekáme na to, až to někdo vyřeší za nás.
Čekáme na zázrak…nebo na další zprávu, kterou nám vědci pošlou?
ŘEŠENÍ ZAČÍNÁ U KAŽDÉHO Z NÁS
Jde o širší souvislosti, o uspořádání celého Vesmíru. Pokusím se vysvětlit.
Lidské tělo je složeno z buněk. Každá buňky je živý organismus. Dohromady tvoří tzv. vyšší celky, tedy tkáně, orgány, atd. Naše tělo ovlivňuje chod svých buněk, ale také každá buňka ovlivňuje výsledek, tedy naše tělo. Když jedna buňka změní své chování, nic nepoznáme. Když ale své chování změní určité kritické množství buněk, změny se projeví i na celém organismu.
Začněte stejným způsobem pohlížet na vše ostatní, co je kolem nás. Každý strom vnímáme jako samostatný organismus. Málo lidí však ví, že i celý les je jedním organismem. Stromy spolu umí komunikovat, mají svojí paměť, umí se varovat před nepřáteli, v rámci jednoho druhu si pomáhají.
Víte něco o včelkách? To je úžasné společenství, kde každá včelka je nejen samostatným organismem, ale také „buňkou“ v rámci superorganismu nazývaného včelstvo. Každá včela má určitou funkci, tyto funkce se můžou měnit dle potřeb celého včelstva. Když určité (kritické) množství včel ve včelstvu změní své chování, změní se i fungování včelstva jako celku, jako celého superorganismu.
Také každý člověk je „buňkou“…když dostatečné velké (kritické) množství lidí změní své chování, svůj přístup, začně se chovat jinak a dělat věci jinak, začnou se dít „zázraky“ a změny se začnou šířit lavinovitě.
Praktický příklad
Chcete praktický příklad? Bude na téma plasty. Plasty zamořují naší planetu, jsou všudypřítomné, jsou jich plné oceány, plastové partikly jsou v celém potravním řetězci. A teď si představte, že když každý člověk na světě ušetří jeden plastový sáček za rok…tak je to 7 miliard ušetřených sáčků!
Mocná nemocná
Homo parasitus způsobil Matce Zemi obrovské škody. Příroda je nemocná a je načase jí pomoci a naše parazitování ukončit. Současně je ale Matka Země nesmírně mocná, ona se s tím vypořádá. S námi, nebo bez nás.
Já věřím, že to bude s námi. Už proto, že věřím v určitou kontinuitu života. Také proto, že mám 4 děti a lze předpokládat, že ony budou mít také děti. Proto, že jako součást „homo parasitus“ cítím vnitřní odpovědnost.Protože je to správné a důležité.
Je také nepochybné, že nemocná Země koresponduje s nemocným lidstvem. Těžko uzdravíme sami sebe, když bude náš hostitel nemocný. Jsou to spojené nádoby: bude-li Země zdravější, budeme zdravější i my lidé.
A tak se v letošním roce 2018 budu věnovat i tématu udržitelnosti života na Zemi – věřím, že budete i za takové články rádi.
Co můžete udělat teď?
Možností je mnoho a mnoho…dnes jen „pel-mel“ – vyberte si alespoň jednu věc a tu začněte měnit. Tak třeba:
- omezte spotřebu (všech „komodit“, od jídla, přes spotřební předměty, „věci“…). Při každém nákupu se zamyslete, zda danou věco opravdu potřebujete a zda není jiné řešení, které (tolik) nezatěžuje planetu.
- nenakupujte ve slevách, nenakupujte jen proto, že je sleva. Nenakupujte jen proto, že by se vám daná věc mohla někdy hodit.
- vyndejte z peněženky všechny slevové kartičky a nechte je doma
- vyhledávejte potraviny od takových pěstitelů, u kterých jste si jistí, že hospodaří s ohledem na přírodu a její udržitelnost
- založte si vlastní zahrádku, pěstujte na balkoně alespoň bylinky, najděte si „svého“ pěstitele/chovatele
- nenakupujte potraviny, o kterých je známo, že se významnou měrou podílejí na devastaci přírody – příkladem budiž palmový olej
- noste si do obchodů své igelitové sáčky, neberte si nové pokud to není nevyhnutelné
- recyklujte – resp. znovuvyužívejte doma vše, co se opětovně využívat dá.
- šetřete energií (elektřina, plyn, atd.) nezávisle na dotacích
- získávejte informace: existuje řada zajímavých zdrojů, ze kterých můžete čerpat. Namátkou: Platforma, Greenpeace, Koalice proti palmovému oleji, ochranářské spolky (např. JARO Jaroměř a jeho projekty), …
- opusťte (nebo opouštějte) velká města, poznávejte život v přírodě
- studujte přírodní mechanismy (kdy co roste, kvete, kdy se co sklízí, kdy má kráva mléko, proč v zimě nejsou bio vejce, …)
- máte-li možnost, oddělujte černou a šedou vodu – černou kompostujte a šedou čistěte v kořenové čističce
- omezujte závislost na technologiích. Zamyslete se nad tím, co byste dělali, kdyby energie nebyla? (např. elektrická)
- podporujte projekty na ochranu přírody a udržitelnosti života
- šiřte myšlenky udržitelného života dále
- nepřepočítávejte vše na peníze…zatím jsou sice nezbytnou součástí našich životů, je to „nástroj“, ale není to skutečná hodnota. Občas něco dejte „jen tak“, věnujte starší věci na charitu, domovům pro matky, do sběrných boxů, zdarma „na Bazoši“, když je to možné tak směňte zboží za zboží nebo za službu…
- nepodporujte hromadné ničení přírody a vraždění zvířat – například Vánoční stromky, kapři, velkochovy, atd. – a nenakupujte suroviny z těchto zdrojů
- seznamte se se způsoby chovu zvířat a pěstování rostlin u potravin, které sami jíte
- využívejte dešťovou vodu na zalévání (a nedělejte to kvůli dotacím, ale proto že sami chcete)
- založte si jednoduchý domov – minimum věcí, minimum technologií, minimum nábytku, minimum všeho, co vyžaduje pozornost, péči, uklízení, obnovu, opravy atd.
- nehromaďte věci!!! (například jen proto, že by se mohly někdy hodit)
- minimalizujte svůj šatník (oblečení, boty, atd.)
- nenechte se ovlivňovat médii: nejlepší způsob je média nesledovat, nebo sledování minimalizovat a pečlivě si vybírat to, co chci vidět (slyšet, číst) já, nikoliv co chtějí „ti druzí“. Týká se televize, rádia, internetu, novin, plakátů, letáků, … atd.
Tomáš Brouček