Diabetes mellitus II. typu neboli cukrovka druhého typu je civilizační choroba, která je vyvolaná špatným životním stylem a svoji roli zde hraje i dědičnost. Diabetes mellitus II. typu způsobuje nejdříve poškození ledvin a poruchy zraku. Léčba diabetu mellitu II. typu spočívá ve změně jídelníčku, dostatečné fyzické aktivitě a nemusí nutně souviset s léky.
Jakým způsobem pomáhá hormonální jóga diabetikům?
Mechanismus je jednoduchý: cvičením pozic stimulujeme orgány – slinivku a játra, k nimž energetickými technikami (cirkulace energie) přivádíme životní energii a dochází k jejich regeneraci. Slinivka začíná lépe pracovat a produkuje více inzulinu, tudíž je výsledná hladina krevního cukru nižší a dlouhodobě stabilní. A pokud to zní jako pohádka nebo je to příliš jednoduché, tak přesně tak to je, jen pro toho, kdo je tomu otevřený a důvěřuje samoléčivým schopnostem těla. Pokud ulpíváme v matérii a spoléháme pouze na dávkování a naměřené hodnoty, tak pak to není pro nás. Hormonální jógová terapie je podpůrná přírodní terapie, není to léčba. Ale pomáhá dlouhodobě stabilizovat hladinu krevního cukru, lidem odkázaným na inzulín např. změnit dávkování, snížit jednotky.
Hormonální jóga nenahrazuje léčbu, ale pomáhá onemocnění lépe zvládat a nabízí možnost, jak mít svůj metabolismus pod kontrolou.
Komu doporučujeme hormonální jógu pro diabetiky?
Doporučila bych cvičení lidem, kteří mají v rodině genetickou zátěž, a tudíž predispozice. Především tehdy, žijí-li pod vlivem stresu, jelikož ten se řadí mezi významné spouštěče onemocnění. Působíme-li preventivně a omezíme-li vliv spouštěčů, pak k rozvoji onemocnění nemusí vůbec dojít, přestože genetický sklon máme.
V případě diabetu 2. typu ke spouštěčům patří obezita, sedavý životní styl, nesprávné stravovací návyky, věk, stres nebo emoční šok apod. Cvičení doporučuji lidem, u nichž již došlo k rozvoji onemocnění, ale i lidem se zvýšenou hladinou cholesterolu, s vyšším krevním tlakem a tukem ukládajícím se převážně okolo pasu – zjednodušeně řečeno popisujeme symptomy metabolického syndromu.
Někteří lidé trpí inzulínovou rezistencí – je narušena glukózová tolerance. Tělo vytváří inzulín, ale neumí jej správně využít. Nemusí vést k diabetu, ale zvyšuje pravděpodobnost rozvoje diabetu 2. typu a kardiovaskulárních chorob. Proto bych jako prevenci cvičení rovněž doporučila.
Pak máme skupinu lidí ve stavu prediabetu s hladinami glukózy v krvi na lačno 5,5–6,9 mmol/l. Pokud je odhalen na začátku, pak je možné jej kontrolovat dietou a tělesným pohybem. Cvičením hormonální jógy jej můžeme kontrolovat, zlepšit či odstranit.
Dále cvičení zlepšuje anebo předchází pozdním komplikacím diabetu: zhoršené vidění, cévní obtíže, diabetická noha, pohybové problémy, zhoršení oběhového systému, citlivost nohou, hojení vředů apod.
ZDE najdete více informací a přihlášku na kurz.